Екскурзия в австрийската столица
Виена, Австрия
Виена, Австрия (Vienna, Austria) е разкошен град. Не само заради имперските сгради, градините и парковете, поддържани с любов и внимание десетки, стотици години.
А и защото е запазила аристократичния дух, който не се изразява в материален лукс, а в специално отношение към културата и изкуството.
За да се докоснете до него, достатъчно е да се разходите из австрийската столица и да посетите някои от емблематичните за нея забележителности. Ние ви представяме 10 от тях.
Тя се намира на площад Щефанплац (Stephansplatz) и е едно от местата, които не бива да пропускате. Построена е върху руините на два по-стари храма. Южната й кула е завършена в началото на XV век. Северната така и никога не е построена. Носят се легенди, че младият зидар, който я градял бил сключил сделка с дявола, но не успял да я изпълни. Може и така да е. В крайна сметка, през XIX век виенската управа взима решение да дострои кулата, но жителите на града се възпротивяват.
Катедралата “Свети Стефан” (Stephansdom) е издигната от дялан камък, с малко скулптури по фасадата, с множество орнаменти по вратите и с богата украса отвътре. Мрамор, дърворезба, злато – олтарите и нишите са истински произведения на изкуството. От XVI век насам тук е разположен и най-големият орган в Европа. Великият Бетовен е свирил на него. До покрива на катедралата водят 343 стъпала, а гледката към Виена, която се разкрива от там си заслужава усилието да ги изкачите.
В него, през вековете, се случват ключови за Виена и Австрия събития. Все пак това е домът на императорите и то не само от династията на Хабсбургите. От него Хитлер обявява аншлуса (присъединяването) на Австрия към Третия райх. Днес част от сградата е официална резиденция на австрийския президент. Тук се помещават още Националната библиотека и музей за музикални инструменти.
Дворецът “Хофбург” (Hofburg) е построен през XIII век и оттогава досега претърпява множество промени, разширения и реконструкции. Всеки владетел е добавял сгради и градини и е оставял своя отпечатък върху комплекса. Последните промени са направени през 1913 година.
Виенското кметство (Wiener Rathaus) се намира близо до сградата на парламента, срещу Импературския театър (Burgtheater). Построено е между 1872 и 1883 година, след като Виена нараства неимоверно и се оказва, че има нужда от повече кметски служители.
Сградата е решена в стил неоготика (високите й кули) с елементи на барок (интериора и градините). Част от детайлите й са в други стилове. Днес туристите могат да влязат и да разгледат някои от многобройните зали със стенописи и запазен през годините интериор или да хапнат в ресторанта.
През декември сградата на кметството се превръща в огромен адвент календар. Ежедневно, в рамките на 24 дни, се отваря по един от прозорците й и на него се показва по едно произведение на изобразителното изкуство.
Виенската държавна опера (Wiener Staatsoper) е построена в края на XIX век на опасващата централния градски район, улица – Рингщрасе (Ringstraße). Откриват я с операта “Дон Жуан” на Моцарт. Сградата е в неоренесансов стил, с разкошен интериор, но виенчани не я харесват особено. Смятат, че не е достатъчно внушителна и величествена. Дори подигравателно я наричат Кьониграц (Königgrätz), мястото на което австрийците претърпяват срамна загуба във войната с Прусия.
През 1945 година по-голямата част от сградата на операта е разрушена при бомбардировки. Една година по-късно е започнат нов строеж на същото място. Резултатът е днешната легендарна виенска опера.
В началото на XVIII век във Виена избухва жестока чумна епидемия и император Карл VI дава обет – ако господ избави града му от болестта, той ще построи църква в памет на италиански епископ, борил се с чумата два века по-рано. Така се поставя началото на строежа на църквата “Свети Карл” (Karlskirche).
В нея се преплитат множество архитектурни стилове, и което е още по-интересно, разпознават се елементи-цитати, заимствани от различни църкви – шедьоври на архитектурата от цял свят.
Интериорът е в бароков стил с разкошни фрески и скулптури. Като свещеник в църквата е служител Вивалди. В църквата “Свети Карл” той композира и “Четирите годишни времена”. Днес в храма се изнасят множество концерти.
Ако вече планирате пътуване до Виена, обадете ни се, ще ви помогнем да го организирате и ще ви направим страхотна програма. А ако още се чудите дали да посетите този град, изчакайте втората част на статията: 10 от най-посещаваните забележителности във Виена, Австрия!
Обичате да пътувате? Ние ще ви вдъхновим с най-интересните и красиви места по света.
* В случай, че checkbox полетата не са маркирани, считаме че не сте съгласени с нашата политика за обработка на данни и вашият e-mail няма да бъде доставен до нас. Успешното изпращане на информация ще бъде потвърдено на e-mail и екран.
* Може да се отпишете по всяко време.
00359 884 007 076
office@cacaotours.com
След кратък разговор с нас ще получите оферта, отговаряща изцяло на вашите желания, интереси и бюджет.
гр. София, 1612
ул. Ев. Пелагонийски 57, офис 5
Тел.: +359 884 007 076
E-mail: office@cacaotours.com
С използването на този уебсайт, вие се съгласявате с употребата на "бисквитки". За повече информация, моля прочетете нашата политика за поверителност.
ОКНаучете повече