50 сладки изкушения – част III
сладкиши от цял свят
Пътува ли ви се? Хапва ли ви се нещо сладко? Третата част на поредицата “50 сладки изкушения” е вече пред вас. Четете и избирайте следващите си дестинации според сладкишите, които ви се сторят най-вкусни.
Малки тестени топки с хрупкава коричка, оваляни в сусам, ароматизирани с шафран и кардамон и заляти със сладък сироп от фурми. Те са основно присъствие на трапезата при вечерното хранене по време на Рамадана – ифтар.
Люкаймат (luqaimat) се приготвя лесно, има богат, плътен вкус и засища добре. Затова вероятно е един от любимите десерти на бедуините от миналото до наши дни. Ако сте на почивка в Дубай, ОАЕ (Dubai, UAE) непременно ги опитайте.
Поферчес (poffertjes) са малки, златисти палачинки, поръсени с пудра захар и заляти с кленов сироп – един от най-обичаните десерти в Холандия (Netherlands). За да се направят в домашни условия е нужен специален тиган, а рецептата е доста пипкава. За сметка на това можете да ги опитате във всеки холандски град. Ароматните, апетитни поферчес са една от най-често предлаганите улични храни. Те са неизменна част от коледните пазари и количките с храна по летните фестивали.
Козуначените коминчета с шоколад – трделник (trdelník) – са особено популярни в Чехия (Czech Republic). Отидете ли в Прага (Prague), задължително ще ви предложат да ги опитате. Възползвайте се от поканата, наистина са много вкусни.
Не се изненадвайте обаче, ако се натъкнете на тях и в Унгария (Hungary), само че под името кюртош колач (kurtos kolac). Това е един от най-тачените сладкиши и в Словакия (Slovakia).
Смята се, че рецептата идва от унгарската част на Трансилвания (която днес се намира в Румъния). През XVIII век един трансилвански готвач я пренася в Скалица, Словакия, и местните внасят в нея някои промени. Двете версии на десерта са запазени и се приготвят в Унгария и Словакия и до днес. В Чехия той става популярен едва от 8 – 9 години. Това, разбира се, не значи, че трябва да го пропуснете. Ако сте в Прага, задължително хапнете трделник.
Португалският тарт с крем (Portuguese custard tart) се предлага на много места в страната, но има само едно място, на което все още го приготвят по оригиналната, тайна, рецепта от XIX век. Прочетете повече за историята на вкусната кошничка от многолистно тесто със специален крем в статията “14 неща, които да направите в Лисабон, Португалия (Lisbon, Portugal)”.
Този десерт ще пробвате със сигурност, ако сте в Тайланд (Thailand) през април или май – тогава сезонът на мангото е в разгара си.
Сладкишът се приготвя от лепкав ориз с кокосово мляко и резени манго (mango sticky rice). Добре е да се яде веднага, когато изстине, оризът става по-труден за преглъщане.
Можете да си го купите от всяка улична сергия и да го хапвате с ръце като местните.
Малки, вкусни и с разнообразен пълнеж – пастичиото (pasticciotto) се топят в устата, засищат и дават енергия. Предлагат се за закуска, като улична храна, в кафенетата, баровете и ресторантите. Класическите масленки се пълнят с рикота, но ви препоръчваме да пробвате и тези с бадеми, шамфъстък, яйчен крем или крем ванилия.
Смята се, че пастичиото са дело на готвача Андреа Аскалоне, живял в град Галатина в провинция Лече, Италия (Lecce, Italy) през XVIII век. Един ден той решил да използва продуктите, останали му от направата на голяма торта и така създал масленките с пълнеж. Днес на много места в тестото им се слага масло вместо мас, както е по оригиналната рецепта, но това променя вкуса и текстурата на корите.
Кендол (cendol) е сироп със зелено желе от оризово брашно. Първоначално може да ви стресне, но опитайте го – няма да съжалявате. Приготвя се от кокосово мляко, желе от оризово брашно, палмова захар и лед.
Първите сведения за напитката идват от XII век, като разбира се, ледът е добавен доста по-късно. Днес кендол се продава по улиците и в заведенията на Сингапур (Singapore), а рецептата често пъти се разнообразява с плодове.
Пълнени понички (pączek) с мармалад, поляти с шоколад – те са истинска калорийна бомба, на която няма как да устоите.
Ако попаднете в Полша (Poland) в последния четвъртък преди пепеляна сряда, дори и да не обичате сладко, поничките няма да ви се разминат. На този ден, по традиция, поляците хапват предимно pączek и вярват, че ако не го направят ще имат лош късмет през останалата част от годината. Препоръчваме ви да ги пробвате и вие – да си подсигурите още малко късмет.
Малките сухи топки, покрити плътно с бяла захар (Schneeballen) са един от най-обичаните десерти в Германия (Germany). Туристите също ги харесват не само заради вкуса им, но и защото могат да изтраят до 8 седмици без хладилник. Кутия сладки снежни топки са чудесен сувенир – подарък за близките ви.
Класическите шнеебален се пълнят със сметана и сливи и в миналото са приготвяни основно за сватби. Днес модерните им версии са безчет и можете да ги пробвате всичките в кафенетата и сладкарниците. Ние ви препоръчваме снежни топки, пълни с марципан или оваляни в шоколад и ядки, вместо в бяла захар.
Ако сте я виждали, няма да я забравите – яркозелена, куполообразна, разкошна.
Приготвя се от пандишпанени блатове, сладко от малини, марципан и много сметана. Прави се от майстори сладкари по целия свят, може да я пробвате и в България, но определено си заслужава да хапнете парче “принцеса” (prinsesstårta) в Швеция (Sweden). В родината ѝ я приготвят наистина божествено.
Принцеската торта първоначално се казвала просто “зелена торта”, но я преименували след като станала любимия десерт на трите дъщери на княз Карл – Маргарета (която става принцеса на Дания), Марта (принцеса на Норвегия) и Астрид (кралица на Белгия).
Ако искате да опознаете плътния, сладникав вкус на есенна Унгария (Hungary), хапнете кестеново пюре (kesten pire). Сервира се залято със сметана, понякога и с малко ром в него. В някои заведения добавят и черешка на върха на купчината сметана.
Пюрето задължително се прави на място, от пресни кестени, без никакви изкуствени добавки.
Интересното е, че първата рецепта за този десерт всъщност идва от Флоренция, или поне е отпечатана там в края на XV век. Французите я пренасят на своя територия и кръщават десерта Мон Блан. Унгарците откриват вълшебния вкус на кестеновото пюре чак през XVIII век, но и до днес то остава един от типичните за страната десерти.
Прегледайте първа и втора част на статията “50 сладки изкушения” и ни се обадете, за да ви организираме пътешествие по ваш вкус.
Обичате да пътувате? Ние ще ви вдъхновим с най-интересните и красиви места по света.
* В случай, че checkbox полетата не са маркирани, считаме че не сте съгласени с нашата политика за обработка на данни и вашият e-mail няма да бъде доставен до нас. Успешното изпращане на информация ще бъде потвърдено на e-mail и екран.
* Може да се отпишете по всяко време.
00359 884 007 076
office@cacaotours.com
След кратък разговор с нас ще получите оферта, отговаряща изцяло на вашите желания, интереси и бюджет.
гр. София, 1612
ул. Ев. Пелагонийски 57, офис 5
Тел.: +359 884 007 076
E-mail: office@cacaotours.com
С използването на този уебсайт, вие се съгласявате с употребата на "бисквитки". За повече информация, моля прочетете нашата политика за поверителност.
ОКНаучете повече