Улична храна в Истанбул с 14 популярни ястия от турската кухня
Опитването на улична храна, когато пътешествате, е задължителна част от приключението. И ако в далечна Азия (Asia), това може да се окаже огромно предизвикателство, то в близката ни съседка проблемът е по-скоро как да смогнете да пробвате от всичко. Уличната храна в Истанбул, Турция (Istanbul, Türkiye) е на особена почит.
Оглеждайте се около пазарите, на площадите, на спирките, на лодките. Доверявайте се на носа си и хапвайте там, където хапват местните. Няма да сгрешите!
Ние ви предлагаме списък на вкусотиите, които трябва да опитате задължително!
Кулинарни изкушения
Югозападна Азия
Турция
Сусамов геврек (Simit)
Местните обикновено го хапват за закуска. Комбинират го с плодове, сирене, чай или айрян. Хрупкав, с леко сладникав вкус, подчертан от пикантния печен сусам, симидът е на почит по тези земи още от XVI век. Нашите сладки гевреци са близки на вкус, но не са толкова хрупкави. А и най-важното условие е, симидът (simit), който хапвате да е току-що изваден от фурната. Имайте го предвид и търсете продавачи в Истанбул от чиито колички или табли с гевреци се вие пара.Лахмаджун (Lahmacun)
Наричат го турската пица, но сходството му с пицата е само едно – оформеното като кръг тънко тесто, върху което се разстила плънката. Вкусът на лахмаджуна (lahmacun) е съвсем различен. Плънката му се приготвя от прясно смляна кайма, паста от домати и червени чушки, кимион, лук и салца.
Когато лахмаджунът е разстлан горещ и ароматен пред клиента, той сам решава иска ли да добави магданоз и лимонов сок. Ние ви съветваме да го направите. След това увивате лахмаджуна на руло, грабвате един айрян и пиршеството може да започне.
Да пътешестваме заедно! С нас научавате какво и къде по света е най-интересно да се прави и кои са най-красивите и вдъхновяващи места. Ежемесечно получавате и информация за атрактивни и изгодни предложения за пътувания.
Абонирайте се за нашия електронен бюлетин
Пиде (Pide)
И него туристите често го кръщават “турска пица”. Пидето (Pide) всъщност се доближава до нашите закукси “лодка”, които се предлагат по баничарниците. Плънката се разстила върху плосък хляб с формата на лодка и се запича. Тя може да е всякаква – пикантна агнешка кайма, домати и яйце; ситно нарязано говеждо месо и печени червени чушки; сирене и суджук. След като се извади от фурната пидето се маже обилно с масло и е готово за хапване.Сладолед (Dondurma)
Турският сладолед (Dondurma) е доста лепкав и еластичен. Вкусът му е по-плътен от този на италианския например. Препоръчваме ви да опитате тази негова разновидност – кахраманмараш дондурма (kahramanmaraş dondurma). Тя се приготвя с екстракт от корен на орхидея и мастика. Двете съставки придават на сладоледа съвсем неочакван и много приятен вкус.
Покупката на сладолед от улична количка в Истанбул само по себе си е преживяване. Продавачите обикновено са облечени в традиционни турски одежди, а по количката им има окачени звънчета, които удрят с лъжица с дълга дръжка. С нея сипват сладолед и се шегуват с купувачите за забавление на зяпачите и всички останали на опашката.
Дюнер (Döner kebab)
Може и да си мислите, че сте яли вкусни дюнери (döner kebap) в България, но като истанбулските няма да намерите другаде. Затова непременно ги опитайте. Месото е смес от говеждо и агнешко (прясно и крехко), зеленчуците са свежи и ароматни, а питката е мека и пари под пръстите ви.Кокореч (Kokoreç)
За почитателите на дреболиите и карантиите, а също и за подпийналите, това е страхотен деликатес. Кокореч (Kokoreç) се приготвя от агнешки черва. Те се измиват внимателно, нарязват се на парчета и се пекат на жив огън заедно с лук, червени чушки и домати. Когато са готови, се напъхват в голямо парче пресен хляб и са готови за ядене.
Кокоречът е страхотен деликатес и неизменна част от уличната храна в Истанбул. Опитайте го!
Гьозлеме (Gözleme)
Гьозлемето (Gözleme) също се приготвя често у нас. Прави се у дома или си го взимаме от баничарниците. Имайте предвид обаче, че то е традиционно турско ястие и ако искате да сте наясно какъв е истинският му вкус е най-добре да го пробвате на място. Прави се от ръчно точени кори, които се пълнят с плънка (най-често сирене), оформят се като квадрат и се пекат на сач, докато по тях не се появят черно-кафяви петънца. Обикновено се поливат със сос от разтопено масло и сметана, който корите поемат и омекват.Пълнен картоф (Turkish kumpir)
Току-що изваден от фурната печеният картоф (turkish kumpir) се разрязва на две и се пълни с каквото ви душа иска – сладка царевица, сирене, маслини, печени чушки, грах, резени парен морков, пресни гъби, масло. Както се досещате и за традиционалистите по отношение на храната, и за любителите на експериментите, кумпирът винаги е вкусно решение.
Бюрек (Börek)
Бюрек (Börek) има навсякъде на Балканите, но само в Истанбул той се предлага в толкова много разновидности и честно казано не сме били на място, на което да го правят по-добре.
Препоръчваме ви бюрека със сирене и спанак, а също и този със сирене фета, спанак, картофи и кайма. Ако ви се иска да пробвате сладката версия, заложете на кюрдски бюрек – приготвя се от фини кори, напоени с много масло и пудра захар и изпечени до златисто.
Пълнени миди (Midye dolma)
Ако обичате морски дарове, непременно опитайте пълнени миди при посещението си в Истанбул. Няма да съжалявате. Midye dolma са миди, смесени с пикантен ориз, поляти с лимонов сок и сервирани направо на табла. Има ги на всеки друг ъгъл из улиците на Таксим (Taksim) през деня и нощта.Риба в хлебче (Balik ekmek)
Голям пропуск е да сте в Истанбул и да не хапнете прясна риба. Балик екмек (balik ekmek) е една от най-обичаните улични храни сред местните и има защо. Прясната риба се пече на скара, пъхва се още гореща в парче топъл хляб и е готова за ядене. Поръчайте си го в някое от малките ресторантчета на моста “Галата” (Galata Köprüsü) или направо от някоя сергия на рибния пазар.
Как работим
- Казвате ни къде и кога искате да отидете.
- Изясняваме точно какъв тип почивка желаете.
- Изготвяме оферта и програма според вашия вкус, бюджет и интереси.
Печени кестени (Kavrulmuş kestane)
За разлика от София, в Истанбул те се предлагат през цялата година. Усещането да си хапвате от тях през лятото и да вдъхвате аромат, който свързвате с есента е особено интересно. Ако не сте много гладни, и ви се иска нещо вкусно, пробвайте от печените кестени (kavrulmuş kestane). Те, с техния хлебен, сладък вкус, са чудесен избор.Понички, поляти с мед (Hanim göbegi)
В Истанбул проблемът е, че нямате възможност да опитате всички разкошни сладкиши, които се предлагат. Просто никой не може да яде толкова. А поничките (hanim göbegi), които носят предизвикателното име – женско коремче – определено си заслужават.
Пикантни булгурени кюфтета (Çiğ köfte)
Не е нужно да сте вегетарианец, за да ви харесат. Булгурените кюфтета (çiğ köfte) се правят на място, сервират се с маруля и лимонов сок и се хапват топли. Може да ги пробвате и като гарнитура към току-що приготвен лахмаджун.
И това са само част от вкусотиите, които ще ви изкушат по улиците на Истанбул!
Кажете ни къде и кога искате да пътувате и в рамките на 24 часа ще ви се обадим на посочения от вас телефонен номер, за да уточним какъв тип пътуване си представяте и след това да ви изготвим оферта.